Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie wielu osobom kojarzy się głównie z odwiecznym sporem między Toruniem i Bydgoszczą. Oba te miasta mają swój urok i wiele atrakcji, ale dookoła znajduje się wiele innych miejsc, które warto odwiedzić, choć nie są tak rozreklamowane.

Z pewnością warto zobaczyć położone na wysokim, nadwiślańskim wzgórzu "miasto miłości", czyli Chełmno, słynące z wielu zabytkowych kościołów. Jak głosi napis znajdujący się przy punkcie widokowym, można tu podziwiać "najwspanialszy widok na Świecie".

Swój urok ma także inne miasto położone na skarpie nad rzeką, czyli obudowany spichlerzami Grudziądz. Na większą sławę zasługuje też Strzelno z romańskim kościołem, w którym przez przypadek nieomal spędzilibyśmy noc na kamiennej podłodze, o czym można przeczytać w naszym artykule 🙂

Województwo kujawsko-pomorskie to również Szafarnia z pałacem pamietającym wizyty Fryderyka Chopina.

Historia osadnictwa w tym regionie sięga odległej starożytności, a pamiątką po tym są kurhany położone w lesie w pobliżu Sarnowa, które są starsze nawet od egipskich piramid!

Nasze subiektywne wrażenia i pozyskane wiadomości opisaliśmy w artykułach, które możecie przeczytać, klikając na wybrane zdjęcia 🙂.




Informacje praktyczne:

Na noclegi w tym regionie proponujemy następujące lokalizacje. Każda z nich ma swoje zalety, a wybór powinien być dokonany pod kątem własnych preferencji spędzania wolnego czasu:

Brodnica i okolice - położone wśród jezior miasto pozwoli korzystać z uroków natury. Można tu znaleźć tańsze kwatery niż w pozostałych lokalizacjach. Możemy też skorzystać z noclegów w ośrodkach wypoczynkowych lub na campingach. Polecamy miejsca nad pobliskim Jeziorem Bachotek. Brodnica to dobre miejsce jeśli chcemy zwiedzać krzyżackie zamki. Około godziny zajmie nam dojazd z Brodnicy do Świecia, Kwidzyna, Szymbarku czy Grunwaldu, a tylko 30 minut stracimy na podróż do Radzynia Chełmińskiego czy Golubia Dobrzynia. Nad pobliskim Jeziorem Zbiczno znajdziemy też bunkry z okresu II wojny światowej. Blisko stąd do Szafarni, gdzie w pałacu znajduje się ośrodek chopinowski oraz do Rypina słynnego z największego witraża w Polsce (kościół pw. Najświetszego Serca Jezusa Chrystusa).

Chełmno - to miasto z mnóstwem zabytków i ciekawą historią. Jest tu lokalny browar, ciekawa starówka, planty wokół murów obronnych i Jezioro Starogrodzkie kilka kilometrów od miasta. W mieście pełno jest symboli miłosnych, a w Walentynki zjeżdża tu mnóstwo zakochanych. Nazywane jest Miastem Miłości. To dobry punkt wypadowy na północną część województwa i wycieczki do Świecia, Grudziądza, Kwidzyna czy Golubia - Dobrzynia. W godzinę dojedziemy z Chełmna do Bydgoszczy czy Torunia. Baza noclegowa w mieście jest dosyć ograniczona, ale nie jest ono tłumnie oblegane, więc znalezienie wolnych miejsc nie powinno być problemem.

Bydgoszcz - jest najlepszą lokalizacją jeśli chcemy poczuć klimat tej "polskiej Wenecji". Szczególnie okolice Wyspy Młyńskiej, kanały i spichrze zachęcają do wieczornych spacerów i wizyt w przybrzeżnych knajpkach. Niestety ceny w tych miejscach są nieco wyższe niż we wcześniejszych lokalizacjach. Będąc w Bydgoszczy zachęcamy do zwiedzenia Muzeum Mydła i Historii Brudu, Domu Leona Wyczółkowskiego z bogatą kolekcją obrazów malarza i skorzystania z tramwaju wodnego. Co roku w czerwcu odbywa się tu impreza dla wodniaków "Ster na Bydgoszcz", podczas której na Wyspie Młyńskiej odbywa się wiele atrakcyjnych konkursów i koncertów. Niestety z Bydgoszczy do wielu miejscowości dojazd zajmie nam zdecydowanie więcej niż z wcześniej opisanych lokalizacji. W 50 minut dotrzemy stąd do Torunia, Strzelna, Mogilna czy wspomnianego Chełmna, ale do innych miejsc mamy już dużo dalej. Jeśli jedziemy poza sezonem to Bydgoszcz jest najlepszą alternatywą ze względu na to, że wieczorami jest tu najwięcej atrakcji.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl