Województwo mazowieckie

Mazowsze to miejsce, gdzie mieszkamy. Wokół Warszawy jest wiele ciekawych miejscowości. Odwiedziliśmy większość z nich i systematycznie będziemy o nich opowiadać na naszej stronie. Poza okolicznymi miasteczkami lubimy się szwendać po Puszczy Kampinoskiej. Nasze relacje zaczęliśmy od Pawłowic - małej miejscowości związanej ze znanym malarzem Józefem Chełmońskim. W pobliżu znajduje się Szymanów, który nie tylko mąką stoi. Jest tu wspaniały pałac z przepiękną fontanną w otaczającym go parku i sanktuarium, którego wnętrze zachwyciło nas grą świateł wytworzoną dzięki niezwykłemu rozwiązaniu architektonicznemu.

Stąd niedaleko do Teresina i pałacu, z którym wiąże się historia jednego z najdłuższych procesów, jakie toczyły się w Rzeczypospolitej. Sprawa morderstwa do dziś pozostaje niedopowiedziana i tajemnicza.

Być w tym regionie i nie odwiedzić Niepokalanowa? To nie tylko klasztor i kościół oraz postać ojca Maksymiliana Kolbego, ale też muzeum strażackie i muzeum pojazdów papieskich.

Niedaleko stąd do Guzowa i pałacu niczym z disneyowskiej bajki, który obecnie wraca do dawnej świetności. Z tą miejscowością związana jest postać słynnego muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego, którego polonez tańczono przez wiele lat podczas studniówek. Zajrzyjcie też do Orońska. Centrum Polskiej Rzeźby to pomysł na kilkugodzinne spacery po alejkach parkowych, w trakcie których można podziwiać wiele oryginalnych rzeźb, a także kolekcję znanej artystki Magdaleny Abakanowicz.

Na północ od Warszawy warto zajrzeć do Pułtuska. Miasta, którego nazwa widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Można tu popływać gondolami po Narwi, pospacerować na najdłuższym rynku Europy i wzdłuż malowniczych kanałów wijących się wokół starego miasta. Znużeni możemy zasiąść w zamkowej restauracji lub na ławeczce na pobliskim skwerze obok Krzysztofa Klenczona i posłuchać przebojów Czerwonych Gitar.



Informacje praktyczne:

Mieszkając w Warszawie rzadko korzystamy z noclegów w województwie mazowieckim. Baza noclegowa w Warszawie jest duża, a ceny zależne od standardu. Dobrą opcją jest poszukanie noclegów z dala od centrum, ale przy linii metra, co pozwoli na szybki dojazd do atrakcyjnych miejsc, a jednocześnie będzie to stopsunkowo rozsądny koszt. Poza Starym Miastem warto zobaczyć Pałac W Łazienkach, w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Kopernika czy Muzeum Historii Żydów Polskich. Urok i klimat mają uliczki warszawskiej Pragi, Grzybowa czy Muranowa. Życie tętni na nadwiślańskich bulwarach, a Wisłę można podziwiać z ogrodów na dachu biblioteki warszawskiego uniwersytetu. W pobliżu Warszawy warto zajrzeć do Ogrodu Botanicznego w Powsinie czy zwiedzić Twierdzę Modlin.

Można też poszukać noclegów pod Warszawą nad Zalewem Zegrzyńskim w w okolicy Serocka, Jachrance, Nieporęcie czy Zegrzu. Dojazd do centrum Warszawy poza godzinami szczytu nie powinien wtedy trwać dłużej niż godzinę, a przy słonecznej pogodzie można skorzystać z wycieczkowych rejsów statkiem po zalewie lub kąpieliska i plaży miejskiej w Serocku.

Aby zwiedzać północne Mazowsze warto wybrać na miejsce pobytu Pułtusk. W mieście jest kilka hoteli, a jeden z nich jest ulokowany w zamku - Domu Polonii. Odchodzące od Narwi wodne kanały tworzą klimat przypominający Wenecję, a duża starówka i ciekawe zabytki zachęcają do wieczornych spacerów i zwiedzania miasta.

Jeśli chcemy zwiedzać zachodnią część województwa to dobrymi opcjami na nocleg są okolice Łącka, gdzie nad jeziorami Lucieńskim i Białym znajduje się dużo ośrodków i pensjonatów.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl