Województwo warmińsko - mazurskie

Warmia i Mazury to przede wszystkim jeziora i lasy. Pośród wspaniałej natury położone są jednak ciekawe miejscowości o bogatej historii.

Przykładem mogą być Bezławki, gdzie mury miejscowego zamku być może skrywają Świętego Graala; Jegławki, które w filmie Jana Jakuba Kolskiego odgrywały włoską Wenecję; Kałki, w których hodowano konie zdobywające złote medale olimpijskie; Srokowo z pradawnym cmentarzyskiem i niestety niszczejącą wieżą Bismarcka; Skandławki naznaczone skandalem obyczajowym; Pisz ze śladami Melchiora Wańkowicza; Brzeźnica podzielona granicą czy Węgorzewo, gdzie można znaleźć wszystko co najważniejsze na Mazurach.

To tylko kilka z wielu odwiedzonych przez nas w tym regionie małych miast – a przecież są jeszcze duże miasta takie jak Olsztyn, Giżycko, Mikołajki, Ostróda, Mrągowo czy Augustów z wieloma atrakcjami dla turystów! Tu także mimo dużej liczby odwiedzających warto przecież zajrzeć – w naszych artykułach znalazło się miejsce zarówno dla tych większych, bardziej znanych miejsc, jak i dla tych zapomnianych, będących na uboczu 😊



Informacje praktyczne:

W tym województwie możemy uciec od ludzi i znaleźć noclegi w domkach lub pensjonatach położonych nad jeziorem lub wybrać duże miejscowości takie jak Olsztyn, Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo, Iława, Ostróda czy Mrągowo i przebywać w tłumie turystów, ale korzystać z szerszej oferty, którą proponują te miasta.

A w sezonie dzieje się tam zazwyczaj dużo. Koncerty rockowe, szantowe, poezji śpiewanej czy country. Rejsy statkami wycieczkowymi, muzea o różej formie i charakterze, twierdze, promenady spacerowe, wioski żeglarskie, zamki krzyżackie to tylko niektóre z atrakcji na które możemy liczyć w tych miejscowościach. O szczegółach wspomnimy opisując poszczególne miasta.

Podczas naszych podróży nocowaliśmy w Mikołajkach, Giżycku i Iławie. W naszej ocenie zdecydowanie najwięcej do zaoferowania ma Giżycko i z większych miast polecamy szczególnie to miejsce.

Poza dużą piaszczystą plażą jest do zwiedzania Twierdza Boyen i długie ścieżki spacerowe wokół niej. Można skorzystać z oferty rejsów wycieczkowych. Dodatkową atrakcją jest most obrotowy, zamek przebudowany na hotel i kanał między jeziorami, na którym panuje duży ruch żeglarski. Jezioro można podziwiać z mola i kładki spacerowej lub ze wzgórza św. Brunona.

Z miejsc mniej tłocznych polecamy wieś Stregielek i Zgon. To miejsca z sielskim klimatem, a w przypadku Zgonu dodatkowym smaczkiem jest dom, w którym kiedyś mieszkał pisarz Igor Newerly, a bywał u niego laureat nagrody Nobla John Steinbeck.

Ciekawą alternatywą jest też wybór Tolkmicka nad Zalewem Wiślanym. Blisko stąd do Fromborka, Elbląga, Kadyn czy Braniewa gdzie jest wiele ciekawych zabytków, a możemy też skorzystać z morskich kapieli.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl