Serock - urocze miasteczko nad Zalewem Zegrzyńskim

czerwiec 2023

Nigdy nie sądziliśmy odwiedzając to miasteczko wielokrotnie, że stanie się ono dla nas miejscem pracy. W czerwcu 2023 roku otworzyliśmy przy miejscowym rynku biuro turystyczne we współpracy z firmą Travelplanet.pl. i w ten sposób połączyliśmy pasję z pracą. Gdybyście wybrali się tu na spacer to zapraszamy do nas na kawę.

Jeden z obiektów, który Wam opiszemy niestety dziś już nie istnieje. Pozostał jedynie na naszych zdjęciach. Otóż przy ul. Rybaki nr 2 w Serocku stał dom, który przyciągał spojrzenia spacerujących brzegiem Narwi. W połowie murowany, w połowie drewniany, wznosił się nad kamiennym ogrodzeniem, otoczony był bujną roślinnością i niemal cały porośnięty był winobluszczem. Wiąże się z nim ciekawa historia. Otóż to właśnie w nim jesienią 1948 roku przebywał Pablo Picasso!

Artysta został zaproszony do Polski z okazji Światowego Spotkania Intelektualistów we Wrocławiu. Jego pobyt, przewidziany początkowo na trzy dni, przedłużono do dwóch tygodni pod pretekstem wręczenia mu przez Bolesława Bieruta jednego z najwyższych odznaczeń państwowych. Malarza zawieziono do Krakowa i do Warszawy. W stolicy czas spędzał ze swoimi przyjaciółmi, architektami Heleną i Szymonem Syrkusami. Stali się oni jego przewodnikami. Państwo Syrkus, choć sami zainicjowali przemysłowe wytwarzanie mieszkań i budynków z wielkiej płyty, weekendy spędzali poza Warszawą w swoim domku nad brzegiem Narwi w Serocku, przy ul. Rybaki 2. Tu zaprosili swojego gościa Pablo Picasso. Było to, jak pisała Helena Syrkusowa w swoich wspomnieniach, 5 września 1948 roku. Picasso pływał łodzią wiosłową, spacerował po lesie i łąkach, zrywał zioła i malował. Po południu serocki rybak przyniósł wielkiego sandacza, którego przyrządzono na kolację. Tego wieczoru Picasso namalował portret Mercedes – córki Manueala Sancheza Arcasa – hiszpańskiego ministra kultury, który był inicjatorem przyjazdu malarza do Polski.

Obecnie w tym miejscu stoi już nowoczesny dom o ciekawej architekturze, a o wydarzeniu związanym z Pablem Picasso informuje tablica.

W Serocku jest jednak inny obiekt, który do dziś dumnie góruje na wzgórzu, z którego roztacza się przepiękny widok na Zalew Zegrzyński i rzekę Bug wpadającą tu do Narwi. To Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ufundowany przez książąt mazowieckich: Janusza III i Stanisława. Inicjatorem budowy był pleban serocki Wojciech Popielski z Popielżyna. Kościół powstał pomiędzy 1525, a 1600 rokiem. Później przebudowano w nim okna, a restaurowano go m.in. w latach 1934–1938. Kościół posiada posadzkę umiejscowioną poniżej poziomu otoczenia. Na fasadzie umieszczony jest zegar słoneczny z wierszowanym napisem „To pomnij czas ucieka, śmierć goni, wieczność czeka”. W ścianach są umieszczone kule armatnie z 1914 roku. Świątynia jest najstarszym zabytkiem w powiecie legionowskim.

Wewnątrz znajduje się obraz Stanisława Witolda Bieniasa przedstawiający Bitwę Warszawską oraz oryginalny barokowy ołtarz główny, na którym przedstawione jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. Z tego co wyczytaliśmy brał tu ślub Robert Lewandowski.

Schodząc z rynku uliczką położoną przy naszym biurze w dół dojdziemy do piaszczystej plaży z pomostem. Przybijają tu statki wycieczkowe pływające po zalewie, jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Tu skręcając w prawo możemy ruszyć rowerem lub pieszo w kilkukilometrowy spacer wzdłuż Zalewu Zegrzyńskiego. Idąc ulicami i szlakiem dotrzemy do położonych w kompleksie leśnym ruin dworku i zabudowań gospodarczych rodziny Szaniawskich. Dworek wzniesiony został w roku 1838. Obok znajdują się pozostałości po dawnym młynie parowym ( w XIX w. był to jeden z największych i najnowocześniejszych młynów nie tylko w Królestwie Polskim, ale i w Europie). Po 1880 roku posadę dyrektora młyna objął Adam Zygmunt Szaniawski, który wraz z żoną Wandą zamieszkał w drewnianym dworku w pobliżu młyna. W lutym 1886 r. urodził się we dworze Jerzy Szaniawski (późniejszy dramaturg, felietonista i pisarz, autor „Dwóch teatrów”). Na początku XX wieku młyn spłonął. Szaniawscy, aby ratować się przed bankructwem założyli w Zegrzynku letnisko. U Szaniawskich w Zegrzynku bywali znani ludzie sztuki np. Maria Konopnicka, Deotyma, Konrad Prószyński, Eliza Orzeszkowa czy Ignacy Kraszewski. Letnisko rozwijało się, a dworek został przebudowany. W 1970 roku umarł Szaniawski, a siedem lat później, dworek zamieszkiwany przez wdowę po nim spłonął doszczętnie w niejasnych okolicznościach. Otaczający ruiny las i wąwóz uznane zostały w 1977 r. za rezerwat przyrody zwany "Wąwozem Szaniawskiego".

Do Serocka jest tylko 30 kilometrów z Warszawy. Warto się tu wybrać i poczuć wakacyjny klimat tego miasteczka.



Informacje praktyczne:

W Serocku jest piaszczysta plaża z boiskami do siatkówki i koszykówki. Jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, pływają statki kursujące w sezonie po Zalewie Zegrzyńskim.

W pobliżu ronda w Wierzbicy polecamy bardzo dobre jedzenie azjatyckie – Sapa – bar orientalny.

Przy serockim rynku poza naszym biurem warto zajrzeć do cukierni „Cafe filiżanka” z imponującą kolekcją filiżanek.

Kilka kilometrów od miasta w miejscowości Dębinki jest stadnina koni „Warmiga” – znajdziecie ją na facebooku.

Jeśli ktoś lubi smaczną rybkę to znajdzie tu dwie bardzo dobre restauracje serwujące takie dania „Złoty Lin” oraz „Złoty Okoń”. Korzystaliśmy i polecamy.

Po Zalewie Zegrzyńskim i Narwi warto wybrać się w rejs wycieczkowym statkiem zaczynającym się przy serockim molo w pobliżu plaży.

Lokalizację obiektów przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl