Województwo dolnośląskie

Takiego nagromadzenia ciekawych i atrakcyjnych miejsc nie ma chyba w żadnym innym zakątku Polski. Spędziliśmy tu aktywnie kilka urlopów, a nadal pozostało wiele zabytków, których nie widzieliśmy. Z każdym rokiem coraz więcej obiektów odzyskuje dawną świetność - ruiny, które fotografowaliśmy kilkanaście lat temu (zameczek w Rajsku, zamek w Starej Kamienicy), zostały odrestaurowane i nabrały życia.

Poza tajemniczymi ruinami zamków region ten słynie z wielu podziemnych tras, których budowa i przeznaczenie często nie są do końca wyjaśnione. W kompleksie Riese można popłynąć podziemną rzeką, a w Złotoryi czy Złotym Stoku możemy zobaczyć, jak kiedyś wydobywano złoto. Wspaniałe rezydencje dawnych arystokratów (Książ, Kamieniec Ząbkowicki) sąsiadują z zaniedbanymi i mozolnie podnoszonymi z ruin pozostałościami zamków (Bolków, Świny, Proszówka).

Bardzo klimatycznym miejscem jest stacja kolejowa przy Jeziorze Pilchowickim - można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam na początku XX wieku. Jakiś czas temu o tym miejscu zrobiło się głośno ze względu na pomysł zburzenia zabytkowego mostu w trakcie kręcenia scen do filmu "Mission Impossible". Całe szczęście nie doszło to do skutku.



Informacje praktyczne:

Na bazę noclegową proponujemy trzy lokalizacje:
Kłodzko - ukierunkowujemy się wtedy na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej (Kłodzko - starówka i twierdza z podziemną trasą pod nią, Lądek Zdrój z ciekawą zabudową i zabytkami np. krytym mostem oraz Bystrzyca Kłodzka z Muzeum Filumenistycznym, kopalnia złota w Złotym Stoku, pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Jaskinia Niedźwiedzia i Radochowska, wędrówki piesze na Śnieżnik, Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Przełęcz Spaloną, Ogród Bajek w Międzygórzu, wodospad Wilczki, bazylika i ruchoma szopka w Wambierzycach, uzdrowiska Polanica, Kudowa i Duszniki Zdrój z uroczymi parkami, sztolnie w Walimiu,atrakcyjna dla dzieci zjeżdżalnia Czarna Żmija w Siennej, kopalnia uranu w Kletnie oraz węgla w Nowej Rudzie z podziemnymi trasami turystycznymi). Można też zaplanować jednodniowy wypad do Adrspachu i pieszą wędrówkę po Adrspasko-teplickich Skałach połączoną z rejsem po jeziorze wśród skalnych wyniosłości. Od Kłodzka to godzina jazdy samochodem.
Baza noclegowa w Kłodzku nie jest może tak duża jak w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie, ale każdy w zależności od zasobności portfela znajdzie ofertę dla siebie, a w pobliżu jest też wiele gospodarstw agroturystycznych, które mogą być atrakcyjniejsze zwlaszcza dla rodzin z dziećmi.

Karpacz - to doskonałe miejsce do planowania wędrówek na Śnieżkę, Pielgrzymy, Kotły Wielkiego i Małego Stawu. Blisko też inne szczyty (Szrenica, Wielki Szyszak czy Skalny Stół). Oprócz górskich wycieczek (trasy bardzo dobre na wędrówki z dziećmi) w okolicy jest wiele zabytków i innych atrakcji. W Karpaczu hotele z aquaparkami, papugarnia czy muzeum minerałów umilą pobyt dzieciom, a zwiedzanie okolicy powinno się zacząć od Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, w którym zobaczycie pomniejszone zabytki całego regionu z zamkiem Książ na czele. W pobliżu Kowar warto zajrzeć do kopalni Liczyrzepy. Polecamy zaplanować wycieczki do Jeleniej Góry, miasteczka Western City w Ściegnach, do Kolorowych Jeziorek, zdobyć szczyty Sokolik Duży i Krzyżną Górę (krótkie trasy piesze, a wspaniałe widoki) i odpocząć po wspinaniu w pobliskim schronisku Szwajcarka. Dla miłośników zabytków wspaniałe obiekty w okolicy: kościół Wang w Karpaczu, pałace w Wojanowie, Karpnikach, Mysłakowicach, zamek Chojnik (kolejna piesza wędrówka), Stara Kamienica, Bolków, Wleń, pałac w Lennie, czy wieża rycerska w Siedlęcinie z freskami przedstawiającymi Lancelota, domki tkaczy w Chełmsku Śląskim, opactwo cystersów w Krzeszowie. Godzinę drogi samochodem z Karpacza mamy do miejscowości Jawor ze wspaniałym Kościołem Pokoju i Złotoryi z kopalnią złota i podziemną trasą w kopalni Aurelia. Około 1,5 godziny zajmie nam dojazd z Karpacza do zamku Książ i innego kościoła pokoju w Świdnicy oraz trasy podziemnej w okolicy Głuszycy. Jeśli wolimy leniwe spędzanie czasu to czeka na nas uzdrowisko Cieplice czy urokliwe Jezioro Pilchowickie. Warto zajrzeć do Lubomierza i zapoznać się bliżej z Kargulem i Pawlakiem oraz zobaczyć kamieniczki znane z filmu "Sami swoi".
W Karpaczu jest mnóstwo obiektów noclegowych o różnym standarcie. Można znaleźć takie, które są położone tuż przy szlaku pieszym na Śnieżkę, co ułatwi planowanie górskich wypadów.

Świeradów - Zdrój - to miejsce na nocleg najbardziej wysunięte na północ z podanych lokalizacji i trochę mniej oblegane niż Szklarska Poręba. Uzdrowisko ze wspaniałym parkiem i najdłuższą w Polsce drewnianą halą zdrojową. Trochę adrenaliny dostarczy wieża Sky Walk. W pobliżu podziemna trasa w kopalni rud cyny w Krobicy. Pół godziny zajmie nam trasa ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby, a tam do zobaczenia huta szkła, wodposady Kamieńczyka i Szklarki. Również pół godziny drogi samochodem mamy do czeskiego Frydlantu, a czeka tam wspaniały zamek do zwiedzania. Niewiele dalej jest do Liberca i aquaparku, w którym można poleniuchować. Ze Świeradowa-Zdroju blisko też do kopalni odkrywkowej w Bogatyni, pałacu w Radomierzycach, czy zamku Czocha. W niedalekim Lwówku Śląskim (ok. 0.5h samochodem) przy słonecznej pogodzie możemy skorzystać z basenów miejskich na otwartym powietrzu, a obok miasteczka Szwajcaria Lwówecka i do pokonia ciekawe trasy wśród skał.
Ze Świeradowa-Zdroju można się pokusić o całodzienną wycieczkę do Drezna (ok.2,5 godziny drogi w jedną stronę) lub do czeskiej Pragi (ok. 2 h drogi).Jeśli nie chcemy jechać samodzielnie samochodem (problem z parkowaniem w ścisłym centrum Pragi) możemy skorzystać z oferty lokalnych biur turystycznych.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl