< Podróżuj z dziećmi i bez dzieci

Połonina Wetlińska

marzec 2023

Połonina Wetlińska to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach, ale zawsze można wybrać się wtedy, gdy nie będzie tak tłoczno. Bywaliśmy tu o różnych porach roku. Nie polecamy czasu „majówki”. Warto też pominąć w planach lipiec ze względu na wiele deszczowych dni. Najpiękniej jest jesienią, we wrześniu lub październiku, gdy drzewa przybierają wiele barw.

Połonina Wetlińska to masyw o kilku wierzchołkach, a jej kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą Mieczysława Orłowicza. Z połonin roztaczają się rozległe widoki ( sami je oceńcie) i znajduje się tu najwyżej położone ( na wysokości 1228 m n.p.m.) bieszczadzkie schronisko usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą. Kiedyś była tu „Chatka Puchatka ( obecna na zdjęciach). Teraz wybudowano nowy obiekt, którego jeszcze nie odwiedziliśmy.

Połonina Wetlińska i sąsiedni Smerek nazwy wzięły od leżących u ich stóp wsi. Nadali je kartografowie austriaccy. Jednak szczytowe połoniny należały także do wsi Jaworzec, Zatwarnica, Berehy Górne i jeszcze w okresie międzywojennym masowo wypasano tu woły i jałówki. W samej tylko części należącej do wsi Zatwarnica wypasano 150–200 sztuk bydła. Stada pilnowało 4–5 stałych pastuchów oraz zmieniający się pomocnicy. W czasie I wojny światowej Połonina Wetlińska była miejscem ciężkich walk pozycyjnych pomiędzy wojskami rosyjskimi a austriackimi. Latem 1944 w lasach Stołów obozował oddział partyzantki sowieckiej M. Kunickiego „Muchy”. W Suchych Rzekach (na północnych stokach Szarego Berda) działała ukraińska szkoła podoficerska batalionu „Rena” UPA.

Na Połoninie Wetlińskiej wykonywano zdjęcia do filmu „Bandyta” z 1997 roku.

Smerek (1222 m) niekiedy jest oznaczany na mapach jako Wysoka. Na udostępnionym dla turystów wierzchołku znajduje się żelazny krzyż w miejscu, gdzie piorun zabił turystę.



Informacje praktyczne:

Najkrótsze wejście na Połoninę Wetlińską biegnie z Przełęczy Wyżniej- mapę trasy przedstawiliśmy na jednym ze zdjęć powyżej. Czas przejścia w dwie strony 1:48 h, długość trasy 5 km, suma podejść 349m. Na dole jest duży płatny parking, gdzie można zostawić samochód.

Właśnie tę trasę przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl